4. 5. 2020

Připomínáme si odkaz profesora Feuersteina

Připomínáme si odkaz profesora Feuersteina

29. dubna jsme si připomněli šesté výročí úmrtí prof. Reuvena Feuersteina, mimořádné osobnosti, která stojí za vznikem velmi užitečné a komplexní metody instrumentálního obohacování. Jeho teorie, a především pak její aplikace, se kterými pracuji já i mnoho mých skvělých kolegů, je založena na potřebě pomoci klientům – dětem i dospělým – měnit struktury jejich poznávacích funkcí a na důvěře v potenciál každého člověka.

Metoda, která se původně používala při práci s kulturně handicapovanými dětmi, se dnes těší velké oblibě u mnoha různých klientů: lidé s Downovým syndromem, děti s poruchami učení, lidé po úrazech nebo organickém poškození mozku, děti s autismem, děti nadané a podobně. Metoda se zavádí do běžných, ale i speciálních základních a mateřských škol. Mají o ni zájem vedoucí pracovníci, učitelé a v neposlední řadě rodiče.

Bohužel jsem neměla možnost se s panem profesorem osobně setkat. V roce 2013 jsem se poprvé zúčastnila mezinárodní konference (letního workshopu) Feuersteinova institutu v Paříži, kam měl pan profesor dorazit, ale už se na dlouhou cestu necítil. Pozdravil nás proto přes Skype a pamatuji si dodnes ten příval energie, optimismu a nekonečné víry v člověka, kterou tento pán vyzařoval každým svým slovem, gestem a myšlenkou. Když jsem pak mluvila s jeho spolupracovníky, všichni o něm mluvili s velikým respektem, obdivem a vděčností. A s velikým dojetím mi popisovali, že „starý pan Feuerstein chce být stále o všem informován“. Nevím, jestli to vnímali jako překážku, jako něco, co je zdržuje v procesu. Pro mě je to známka toho, že jeho zájem o člověka a jeho schopnosti rozvoje a růstu, byl upřímný a nekonečný.

Mohlo by Vás zajímat

Děti srdce

Děti srdce

Píseň o Bernadetce. Článek nejenom o holčičce, víře a snažení překonávat překážky.

Číst článek
Rozhovor v pořadu Hovory

Rozhovor v pořadu Hovory

14. prosince 2020 odvysílal Český rozhlas Plus rozhovor o FIE.

Číst článek
Online je taky cesta

Online je taky cesta

Když se v koronavirovém březnu začaly objevovat příspěvky a články o tom, jak by bylo dobré, vhodné nebo možné využít čas na seberozvoj prostřednictvím online…

Číst článek
Připomínáme si odkaz profesora Feuersteina

Připomínáme si odkaz profesora Feuersteina

29. dubna jsme si připomněli šesté výročí úmrtí prof. Reuvena Feuersteina.

Číst článek